The Nola Table Lamp in navy embodies quiet elegance with a tactile edge. Crafted from porcelain, its sculptural base is finished with a breaking glaze that softens along the raised edges, subtly highlighting the lampās flowing, wave-like ridges. The form gently narrows toward the neck, enhancing its balanced, organic silhouette and giving the piece a calm, considered presence. Finished with a 40cm linen drum lamp shade.
š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
Nola Navy Lamp
| CollectionĀ | Lamps |
| Material | Porcelain |
| Base Colour | Navy |
| Base Dimensions | (H) 42 cm x (W) 33 cm x (D) 33 cm |
| Weight | 5.0 kg |
| Number of Packages | 1 |
| Box Size(s) | (H) 70 cm x (W) 50 cm x (D) 50 cm |
| Assembly | This item is delivered fully assembled |
| Notes | Requires a E27 max 60W bulb (not supplied) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns


Nola Navy Lamp
Nola Navy Lamp
| CollectionĀ | Lamps |
| Material | Porcelain |
| Base Colour | Navy |
| Base Dimensions | (H) 42 cm x (W) 33 cm x (D) 33 cm |
| Weight | 5.0 kg |
| Number of Packages | 1 |
| Box Size(s) | (H) 70 cm x (W) 50 cm x (D) 50 cm |
| Assembly | This item is delivered fully assembled |
| Notes | Requires a E27 max 60W bulb (not supplied) |
$149.67
Nola Navy Lampā
$149.67
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| CollectionĀ | Lamps |
| Material | Porcelain |
| Base Colour | Navy |
| Base Dimensions | (H) 42 cm x (W) 33 cm x (D) 33 cm |
| Weight | 5.0 kg |
| Number of Packages | 1 |
| Box Size(s) | (H) 70 cm x (W) 50 cm x (D) 50 cm |
| Assembly | This item is delivered fully assembled |
| Notes | Requires a E27 max 60W bulb (not supplied) |






















