Diamond Bar Stool | Taupe
TheĀ Diamond Bar Stool is a highly stylish piece ofĀ industrial inspired dining and home furniture. With no two pieces looking exactly the same, these unique bar stools beautifully display their individual colours and markings. Black metal legs create an industrial style contrast against the soft vintage style suede seat, whilst the padded seat with hand stitched detailing across the back and sides adds elegance and luxury. 180 degree swivel allows you to hop on and off these stools with ease. These stools are the perfect height for counter breakfast bars.
| CollectionĀ | Diamond |
| Material | Faux VintageĀ Suede |
| Colour | Taupe |
| Leg Colour | Black |
| Dimensions | (H)Ā 104 cm x (W)Ā 45 cm x (D)Ā 48 cm |
| Seat Height | 64 cm |
| Weight | 8.80 kg |
| Number of Packages | 1 |
| Box Size(s) | (H) 109Ā cm x (W)Ā 50Ā cm x (D) 52Ā cm |
| Assembly | ThisĀ productĀ is delivered partĀ assembled |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns








Diamond Bar Stool | Taupe
Diamond Bar Stool | Taupe
TheĀ Diamond Bar Stool is a highly stylish piece ofĀ industrial inspired dining and home furniture. With no two pieces looking exactly the same, these unique bar stools beautifully display their individual colours and markings. Black metal legs create an industrial style contrast against the soft vintage style suede seat, whilst the padded seat with hand stitched detailing across the back and sides adds elegance and luxury. 180 degree swivel allows you to hop on and off these stools with ease. These stools are the perfect height for counter breakfast bars.
| CollectionĀ | Diamond |
| Material | Faux VintageĀ Suede |
| Colour | Taupe |
| Leg Colour | Black |
| Dimensions | (H)Ā 104 cm x (W)Ā 45 cm x (D)Ā 48 cm |
| Seat Height | 64 cm |
| Weight | 8.80 kg |
| Number of Packages | 1 |
| Box Size(s) | (H) 109Ā cm x (W)Ā 50Ā cm x (D) 52Ā cm |
| Assembly | ThisĀ productĀ is delivered partĀ assembled |
Original: $197.29
-65%$197.29
$69.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
TheĀ Diamond Bar Stool is a highly stylish piece ofĀ industrial inspired dining and home furniture. With no two pieces looking exactly the same, these unique bar stools beautifully display their individual colours and markings. Black metal legs create an industrial style contrast against the soft vintage style suede seat, whilst the padded seat with hand stitched detailing across the back and sides adds elegance and luxury. 180 degree swivel allows you to hop on and off these stools with ease. These stools are the perfect height for counter breakfast bars.
| CollectionĀ | Diamond |
| Material | Faux VintageĀ Suede |
| Colour | Taupe |
| Leg Colour | Black |
| Dimensions | (H)Ā 104 cm x (W)Ā 45 cm x (D)Ā 48 cm |
| Seat Height | 64 cm |
| Weight | 8.80 kg |
| Number of Packages | 1 |
| Box Size(s) | (H) 109Ā cm x (W)Ā 50Ā cm x (D) 52Ā cm |
| Assembly | ThisĀ productĀ is delivered partĀ assembled |






















